Seyahat Sigortası Yaptırmalı mıyım?

TatilBus ailesi olarak yolcularımız ya da sık sık seyahat etmeyi sevenler için bu başlık altında seyahat sigortasını inceledik. Peki başlıklar halinde inceleyecek olursak, nedir bu seyahat sigortası? Gerekli mi, gereksiz mi ya da zorunlu mu? Bütün cevapları aşağıdaki maddelerde sizleri bekliyor.

İlk olarak nedir bu Seyahat Sağlık Sigortası(SSS)?

Gerçekleştireceğiniz seyahatlerinizde uçuş iptali, sağlık problemi ve bavul kaybı gibi istemeyeceğimiz durumlar oluştuğu taktirde, bu gerçekleştirilen sigorta işlemi sayesinde tüm zararlarımızdan önce cebimizden ödeyerek bir nevi kendi koruma alanınızı oluşturursunuz. Lakin, her şeyi karşılamazlar ve bunun hakında da çokça şikayet duymuşsunuzdur. Tüm detaylar, sizin sigorta kapsamında yaptığınız sözleşmede belirtilir. Bu detayı aklınızdan kaçırmamanızı öneririz.

Peki, seyahat sigortanız neyi/neleri kapsar?

Durumunuzu sadece yurt içi olarak düşünmeyelim. Örneğin Amerika’ya gidip, diş muayenesi olursanız, pek muhtemel bunu seyahat sağlık sigortası karşılamayacaktır. O yüzden, bütün bu detaylar, sigorta kapsamında olan güvenceler tek tek zaten sözleşmede belirtilir. O yüzden, tüm ayrıntıları bilerek imzalamak gerekir. 

Eklemek gerekir, seyahat sigortası sadece sağlık sorunlarını karşılamakla kalmaz, eşyalarınızın veya bavulunuzun kaybolması (Sigorta şirketi o bavulu bulup, size göndermekle mükelleftir), tatilinizin iptalini, hatta tatilde hastalanır ve almanız gereken ilaç o ülkede yoksa, Türkiye’den alınıp, bulunduğunuz ülkeye gönderilirken katlanılan masraflar bile sigorta firması tarafından ödenir. Örnek vermek gerekirse... Diyelim tatilde konakladığınız evinizde yangın çıktı ve artık ülkenize geri dönmeniz gerekecek. İşte bu durumda bile seyahat sigortanız bunu karşılar.

Seyahat Sigortası'nın Neleri Kapsamayacağını biliyor muyuz?

İlk olarak ele alınacak şey, tüm şartların sigorta sözleşmesinde belirtilen durumlara, verilen ücrete, kapsama ve sigorta şirketine göre değişeceği gerçeğidir. Savaş, grev, kendini bile bile ağır bir suça bulaştırmak, deprem, heyelan ve nükleer felaketlerden oluşan kayıpları, seyahat sağlığı sigortası kapsamına almazlar. Hatta extreme spor severleri için uyarıda bulunalım. Motorsikletten düşme sebebiyle yaralanma, dağcılık sporları yaparken yaralanma veya vahşi hayvan avcılığı yaparken yaralanma gibi sebeplerden dolayı meydana gelen hasarları da sigortacılar ödemezler.

Seyahat Sigortamın süresi ne kadardır?

Bu durum tamamen sizin yapacağınız sözleşme kapsamında yer aldığı kadardır. Bazen bu süre 1 haftalık, bazen de 1 yıllık olabilir. Hatta yurt içi seyahatlerinizde günlük bile olabilir. Tabi şartlarıdna farklılıklar vardır. Haliyle fiyatlarda, sigorta yaptırdığınız gün sayısına göre değişecektir. Sadece, şunu bilmekte fayda var. Normal kapsamlı sigorta türleri için söylüyorum : Diyelim 1 yıllık sigorta yaptırdınız. Ama yurt dışında 1 yıl boyunca kalacaksınız ve gelecek yıl Türkiye’ye döneceksiniz. Unutmamak gerekir ki, seyahat sağlığı sigortası 92 gün geçerli olacaktır. Yani, 1 yıllık dahi sigorta yaptırsanız, 92. günden itibaren sigortanız sona erer. O yüzden yeniden sigorta yaptırmanız gerekir. Bu çok ama çok önemli bir noktadır. Bu yüzden mağdur duruma düşen çok kişi olabiliyor. 

Biz sizin için ne öneririz?

Mutlaka ama mutlaka, seyahat sağlığı sigortası yaptırınız. Yola çıkmadan önce, tüm belgelerinizi ve irtibat numarasını ya yanınıza alın ya da fotokopilerini kendinize mail atın. Tüm sigorta şartlarını ve kapsamını iyice öğrenin. Gittiğiniz ülkede beklenmedik bir durum olursa, hiç çekinmeden sigorta şirketi ile telefonla irtibata geçin. Merak etmeyin, bir bakıma onu bile ödemek zorundalar.

 

BU YAZIYI PAYLAŞ